IPA | International Photography Awards

Geç farkettiğimiz mansiyon ödülleri :))

Neredeyse öğrenciliğimden beri fotoğraf yarışmalarına katılmam.

Fakat mezuniyetimi takip eden yıllarda Cumhuriyet Gazetesi ve o yıllarda henüz batmamış olan Kodak’ın düzenlediği iki yarışmaya katılmıştım. Sonrasında da hiç bir yarışmaya fotoğraf göndermedim.

Geçtiğimiz yıllarda (2016) Mimar Sinan’da öğretim görevliliği yaparken öğrencim olmuş ve daha sonra da kitabımın da redaksiyonunun yapmış olan ve aynı zamanda yüksek lisans sınavına girmemi sağlayan, dolayısıyla da yüksek lisansımın müsebbibi olan Hatice Yıldırım’ın teşviğiyle birkaç yarışmaya fotoğraf gönderdim. Yarışmaların da genel geçer yarışmalardan farklı profesyonel maksatla çekilmesi gereken olmalarına özen gösterdim. Schoeller, Sony, IPA, gibi ciddi ve gelenekselleşmiş ve seçiciliği dikkatli yapılan yarışmalar olmasına dikkat ettim.Bir şekilde e-posta ile haberdar ederler diye de takip etmedim. Hiç birinden de sonuç bildirimi almadım ve katıldığımı bile unutmuştum..

Önceki gün sitelerimizin SEO analitiklerini incelerken SEO yapan arkadaşım google analitiklerinde bizim siteye epeyce trafik göndermiş bir domain farketmiş. “Bu kim abi?” diye sormasının ardından, üç farkı sayfadan gelen trafiği incelediğimizde 2016’da katıldığım ve 2017’de sonuç bildirimi açıklanmış IPA (Internatıonal Photography Awards) olduğunu farkettik. İlk bakışta üç fotoğraf dizisinin şeref mansiyonu aldığını gördük. Daha sonra detaylıca sonuç bildirimi sayfasını incelediğimizde ise üç mansiyon daha almış olduğumuzu farkettik.

Yarışmalarla ne kadar alakalı olduğumu varın siz düşünün.. Namazda gözü olmayanın kulağı ezanda olmazmış..

 

Geç farkettiğimiz mansiyon ödülleri :))mustafa turgut
10

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir